Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 31054476
یادداشت؛


چـند روزی بیشتر از انتشار خبری مبنی بر کـشف یک ذخـیره ی عظیم سنگ آهن در مـحدوده ی اردکـان نـگذشته که حرف و حدیث های متفاوتی از حاشـیه های آن به گوش میرسد
یادداشت؛

به گزارش بافق خبر؛ 

« از پـشـت پـرده هـای آنـومالـیهای 21 چـه خـبر؟!!»

 

* چـند روزی بیشتر از انتشار خبری مبنی بر کـشف یک ذخـیره ی عظیم سنگ آهن در مـحدوده ی اردکـان نـگذشته که حرف و حدیث های متفاوتی از حاشـیه های آن به گوش میرسد؛ جدا از مباحث فنی و کارشناسی که اساتید خبره در مورد آن اظهار نظر نموده اند، شاید در این مدت مباحث سیاسی و جناحی بیشتر بازتاب داشته است. بدون شک اکتشافات مقدماتی آنومالی های مذکور سالها قبل توسط شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق در بلوک معدنی معروف ناحیه بافق انجام شده و حدود سه سال قبل نیز با حفر تعداد بسیار محدودی گمانه این ذخیره تخمین زده شده است که قاعدتاً از نظر فنی منطقی به نظر نمی رسد؛بدون درنظرگرفتن مباحث تخصصی فوق که خود جای تحلیل و بـررسی دارد ، این سئوال مطرح می گردد علت رسانه ای کردن یک موضوع مسبوق به سابقه  توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  در این برهه از زمان چه دلیلی می تواند داشته باشد ؟!

احتمالاً مـافـیایی در صنعت و معدن وجود دارد که در حال پـردازش یک سناریوی جدید است!! همانند سناریویِ ابهامات و شبهات ایجاد شده در مرزهای جغرافیایی بـافق و اردکان!! سناریویی که در تلاش برمی آید تا این ذخیره را که دهها سال قبل توسط  شرکت سنگ آهن مرکز ی ایران – بافق اعلام شده را، جزو ذخایر چادرملو قرار داده و با حربه ای ظریف از سیستم حق و حقوق بانیان قبلی خارج نماید.

*معدن چادرملویی که خود زمانی با هزینه جانی و مالی مردم شهرستان بافق اکتشاف، تجهیز و بهره برداری شد و سپس غصب وعواید فراوانی از آن به اردکان رسید.

جدا از ابهامات زیادی که درجابجایی ها و تحریف مرز جغرافیایی بافق و اردکان که با غفلت ِمسئولین بـومی و خیانت مسئولینِ غیر بومی و بعضاً بومی رخ داد، آنومالی هایی مانند چادرملو و غیره از بافق انتزاع گردید.

 در حال حاضرهمین ذخیره آنومالیهای 21 و بسیاری دیگر از این آنومالی ها، زیر مجموعه ی مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی می باشند. حال باید دید با این تفاسیر آیا اندک اندک همچون گذشته این آنومالی ها از زیرمجموعه ی معادن سنگ آهن فلات مرکزی خارج خواهند شد?! همانند آنچه که در گـذشته ای نـه چندان دور اتفاق افتاد و آنومالـی هایی چند، که زیر مجموعـه ی شرکت  سنگ آهن مرکزی ایران – بافق  بود و بعضا اکتشافات و تجهیز و بهره برداری آنها نیز توسط این مجموعه صورت گـرفـته بود از این مجموعه جدا گردید!!

آیا در ادامه ی این مسیر اهرم فـشار و توان پیگیری مسئولین دلسوز شهرستان بر قـدرت و نـفوذ مـافـیای تبعیض، بی عدالتی و ظلم می چـربد?

*پاسخ این سئوال و دهها سئوال دیگر و هم چنین اتفاقات پیش رو با گذشت زمان مشخص خواهد شد؛ اما نکتـه ی مهم این است که آیا دست هایی در پشت پرده در تلاشند تا آنومالی های مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی که ذخایر عظیمی در خود نهفته داشته را با هر ترفندی از این مجموعه های قدیمی و عظیم معدنی در شهرستان بافق جدا کنند? شاید اینچنین باشد، چراکه مـنافع مـافـیای پرنفوذ درتحقق این مهم نهفته می باشد و اینکه احتمالاً کسانی در پشت پرده برای این اهداف شوم خود حتی حاضرند مسئولان و سیاسیون بافق را با ایجاد تفرقه و مسائل سیاسی و اجتماعی سرگرم کنند تا مردم شریف شهرستان بافق را از حقوق مسلم خود دور کنند.

ازخداوند منان، برای خدمتگزاران  و دولتمردان صادق و راستین نظام جمهوری اسلامی توفیق روز افزون را خواستاریم.

 

 

 إِذْ كانَتِ الْأَرْضُ لِلَّه، يُورِثُها مَنْ يَشاءُ مِنْ عِبادِهِ، وَالْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقينَ

محمّدرسول رحیمی پور

مهرماه۹۶گفتگو گفتگو