Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 30368176
مهدی رنجبر عضو شورای شهربافق گفت:


مهدی رنجبر گفت: چشم طمع برای معدنD19 بافق همچنان ادامه دارد...

به گزارش بافق خبر؛ مهدی رنجبر عضو شورای شهر بافق در خصوص صحبت‌های نوریان مدیرعامل مجتمع چادرملو در مورد بهره‌برداری از D19 و آنومالی‌های اطراف آن گفت: مدیران مجتمع چادرملو طبیعی است برای حفظ این مجتمع دنبال معادن برای تأمین خوراک کارخانه‌های خود باشند. سال ۹۴ موضوع بهره‌برداری توسط نوریان مطرح شد امام‌جمعه بافق از طریق خطبه نماز جمعه برای اولین بار این موضوع را شفاف‌سازی کرد.

وی بابیان ابهامات و شائبه‌هایی در مورد جعل اسناد مرزی بافق و اردکان تصریح کرد: ذخیره آنومالی شمال و شمال شرق چادرملو بیش از ۵۰۰ میلیون تن سنگ‌آهن است. عجله مدیران چادرملو در بهره‌برداری از منابع معدن D19 به خاطر فشار مسئولان شهرستان اردکان است واقعاً جای سؤال دارد.

 مهدی رنجبر در مورد تغییر اسم چادرملون به چادرملو عنوان کرد: طی ۱۶ سال از زمان معاونت سیاسی صحرایی شبهاتی وجود دارد و طبق سرشماری سال ۱۳۴۵ و اسناد و مدارک در مورد ۱۶ کیلومتر از مناطق مرزی بافق و اردکان شبهه جعل اسناد وجود دارد.

وی در مورد اقدامات مسئولین شهرستان در مورد این مناطق مرزی بیان داشت: نامه‎ای در ۷ بند با امضای همه اعضای شورای اسلامی شهر و شهرستان بافق به وزارت کشور ارسال‌شده است که در این نامه مطرح‌شده علیرغم مکاتبات متعدد در مورد اختلاف در مورد D19 متأسفانه مدیر چادرملو با اقدامات پیش‌دستانه باعث تشویش اذهان عمومی مردم بافق شده است.

این عضو شورای شهر بافق در مورد سابقه اکتشافات آنومالی D19 و مزایده بهره‎برداری آن در سال ۹۳ اظهار داشت: تمام اسناد و مدارک اکتشافات اولیه که توسط شرکت سنگ‌آهن مرکزی _بافق در ۵۰ سال قبل انجام‌گرفته موجود است. طبق ماده ۸ اکتشافات معدنی حق ویژه‌ای برای بافق وجود دارد و کسی نباید منت بگذارد که ۵۰ منابع D19 را به بافق داده‌اند.

وی بابیان اینکه انسان مؤمن از یک سوراخ دوپار گزیده نمی‎شود خاطرنشان کرد: شهرستان اردکان به نامه‎ای که در زمان استانداری مهندس سفید در تاریخ ۱۲/ ۷/ ۷۳ برای پرداخت نصف عوارض معدن چادرملو به بهاباد از مبلغ بیش از ۲۰۰ میلیارد آیا تا کنون پرداخت‌شده است؟

رنجبر در مورد اقدامات اخیر مسئولین شهرستان در مورد اختلافات مرزی بافق و اردکان انجام داده‌اند و باید پیگیری شود تصریح کرد: ابتدا از طریق وکیل پیگیری قضایی در مورد شبهات جعل اسناد و جابجایی مرزهای جغرافیایی انجام‌شده که باید شورای بعد پیگیری کند. دوم تمام اسناد و مدارک در اختیار نهادهای امنیتی و نظارتی کشور داده‌شده است. سوم ازنظر سیاسی نامه از طرف وزارت کشور به استانداری برای حل این موضوع فرستاده‌شده است که استاندار تکذیب کرد و اقدامی صورت نگرفته است.

وی در پایان ضمن ارائه تعدادی از مستندات بیان داشت: یکی از مهم‌ترین دستاورد شورای چهارم نامه‎ای در تاریخ ۲۰ مرداد سال ۱۳۹۵ از طرف وزارت کشور با انضمام تصویر نامه شورای اسلامی شهر بافق در ابهامات مرزهای جغرافیایی بافق و اردکان به استانداری برای حل اختلاف ارسال گردیده است. سند ثبتی منطقه کویر کربناب و آریز بافق در سال ۱۳۰۹ به ثبت رسیده وجود دارد.

انتهای پیام/م.ف


گفتگو گفتگو