آغاز اجرای فاز دوم واکسیناسیون علیه تب برفکی در دام سنگین - نمایش محتوا - بافق خبر
Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 31420777


کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

به گزارش بافق خبر؛ کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

فرزانه سالاری بابیان مطلب فوق اظهار داشت: برنامه واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان و روستاهای بخش مرکزی، به‌صورت رایگان از 18 مهرماه به اجرا گذاشته خواهد شد و طی این فاز عملیاتی جمعیت دام سنگین طی ۲۰ روز کاری تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهد گرفت.

وی افزود: سالانه برای پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی در میان جمعیت دام‌ها، با همکاری شبکه دامپزشکی این طرح انجام می‎شود. با توجه به شیوع بیشتر این بیماری در ماه‌های خرداد و آذر، توصیه می‌شود دامداران 1 تا 2 ماه قبل دام خود را واکسینه کنند.

این مقام مسئول با اشاره به کمبود واکسن تب برفکی در سطح کشور عنوان کرد: با پیگیری و مکاتبات شبکه دامپزشکی شهرستان با اداره کل دامپزشکی استان، هیچ مشکلی درزمینهٔ تأمین واکسن در شهرستان وجود ندارد و پیش‌بینی‌شده است که در این فاز، بالغ‌بر 200 رأس دام سنگین واکسینه شوند که با توجه به این تعداد، لزوم انجام به‌موقع واکسیناسیون بسیار مهم است و امیدواریم با همکاری خوب دامداران با مأمورین واکسیناسیون شبکه، این طرح به نحو احسن به پایان برسد.

سالاری در ارتباط با راه‌های پیشگیری از این بیماری اظهار داشت: راهکارهایی برای کنترل این بیماری در نظر گرفته‌شده است که عبارت‌اند از:

واکسیناسیون به‌موقع دام‌ها

خودداری از هرگونه نقل‌وانتقال دام بدون مجوز از شبکه دامپزشکی

جلوگیری از ورود دام آلوده

سوزاندن و دفن بهداشتی لاشه دام‌های مبتلا

برطرف کردن آلودگی دامداری‌های آلوده

وی در پایان با اشاره به جابجایی‌های غیرمجاز دام تصریح کرد: به دلیل قاچاق و جابجایی غیرمجاز دام در سطح کشور، شیوع این بیماری افزایش‌یافته و موجب خسارات جبران‌ناپذیری برای دامداران می‌شود. لذا از خریدوفروش دام بدون مجوز حمل‌ونقل از شبکه دامپزشکی شهرستان خودداری شود. برخی از افراد سودجو که هیچ‌گونه اطلاعی از بیماری‌های دامی ندارند، اقدام به فروش دام باقیمت پایین می‌کنند که دامداران با خرید این‌گونه دام‌ها که گاهی باوجود عامل بیماری‌زا در بدن دام، هیچ‌گونه علائم ظاهری در آن‌ها مشاهده نمی‌شود، موجب شیوع بیماری در سطح دامداری خود می‌شوند.

لازم به ذکر است که برنامه واکسیناسیون در دام سبک نیز در آبان ماه اجرا خواهد شد که جزئیات کامل این طرح متعاقباً ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام/گفتگو گفتگو