Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 30250569
رئیس جهادکشاورزی بافق خبرداد:


رئیس جهاد کشاورزی بافق از افتتاح اولین مرکز پرورش کبک در بافق در هفته دولت خبر داد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بافق در گفتگو با خبرنگار بافق خبر در خصوص دام سبک و سنگین گفت: اصلاح نژادی در دام سبک و سنگین تا حدودی انجام‌شده. در دام سنگین نژاد سیمینتال روی گاوهای هولشتاین در حال انجام است تا بتوان از این طریق هم افزایش گوشت و هم افزایش شیر داشته باشیم، 200 رأس گاو در حال اصلاح نژادی هستند.

حمید عسکری افزود: درزمینهٔ اصلاح نژادی امسال نیز سهمیه خواهیم داشت البته از گاوهای نژاد سیمینتال زایش هم داشتیم. درزمینهٔ دام سبک بز سانن هست که بحث شیر و گوشت آن مدنظر است، البته این بز برای بعضی کمی گران است ولی دورگه‌هایی از این بز در منطقه میبد، اشکذر و بعضی مناطق اردکان هست که قیمت مناسب‌تری دارند، البته تعدادی در منطقه وجود دارد ولی به دلیل اینکه این بز شیر فراوانی دارد باید افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: بره رومانف با نژاد روسی و بدون دنبه است و اگر کشاورزان و دامداران تمایل داشته باشند بره نر آن را خریداری کنند و بعد از گذشت دو یا سه نسل کل بره‌هایی که دنیا می‌آیند بدون دنبه خواهد بود.

عسکری درزمینهٔ میزان گوشت قرمز در دام سنگین گاو و گوساله‌ای تصریح کرد: حدود 2504 رأس گاو و گوساله وجود دارد که تولید شیر این دام 4153 تن در سال می‌رسد و میزان گوشت قرمز 442 تن در سال است. تعداد گوسفند و دام سبک در شهرستان حدود 37 هزار رأس است.

وی در خصوص محصولات شتر عنوان داشت: تعداد شترهای شهرستان حدود 2500 نفر است. خوشبختانه کارهای خوبی درزمینهٔ شیر شتر و تلاقی شتر دوکوهانه و یک کوهانه انجام‌شده است. برنامه‌هایی برای افزایش گوشت و شیر شتر در حال انجام است. تمام محصولات شتر به‌صورت ارگانیک و دارویی استفاده می‌شود و امیدواریم در این زمینه بحث اشتغالزایی و تولید افزایش پیدا کند و بتوانیم در حاشیه مزارع پرورش شتر هم داشته باشیم.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بیان کرد: در بحث جیره نویسی و زنجیره غذایی که مختص طیور است بعضی مرغداران مواد غذایی طیور را جایگزین کردند (به‌جای ذرت ارزن جایگزین شده) البته در بافق هنوز این جایگزینی صورت نگرفته و این طرح در استان در حال اجراست. با پیگیری‌های انجام‌شده کشتارگاه‌های استان در حال تجهیز هستند که در این صورت می‌تواند مرغ را به‌صورت سایز کشتار کرد و به این صورت گوشت مرغ با چربی کمتر به بازار ارائه و حتی درزمینهٔ صادرات آن نیز می‌توان اقدام کرد.

عسکری در رابطه با تعداد مرغداری‌های فعال شهرستان خاطرنشان کرد: حدود 27 مرغداری در مجموعه شهرستان در حال فعالیت هستند و یک واحد 30 هزار قطعه‌ای مرغداری تخم‌گذار در گود گوار است که تخم‌مرغ شهرستان را تأمین می‌کنم. در 26 واحد مرغ گوشتی که در شهرستان وجود دارد که به ازای هر دوره 402200 قطعه جوجه ریزی می‌شود و میزان گوشتی که در سال تولید می‌شود بیش از 3 میلیون تن است. یک واحد تخم‌گذار صنعتی است که 300 تن در سال تخم‌مرغ تولید می‌کند و حدود 59 هزار مرغ بومی به‌صورت پراکنده وجود دارد که حدود 300 تن تخم‌مرغ بومی در سال تولید می‌شود.

وی از افتتاح اولین مکان برای پرورش کبک در شهرستان خبر داد و اظهار داشت: ان‌شاءالله این مکان که در منطقه کوشک است در هفته دولت افتتاح خواهد شد. برای احداث مرغداری مجوزی صادر نخواهد شد زیرا مازاد نیاز شهرستان مرغ تولید می‌شود ولی در عوض مجوز پرورش کبک، بلدرچین و شترمرغ صادر می‌شود و برای پرورش شترمرغ منطقه گود گوار در نظر گرفته‌شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان بافق در خصوص تولید عسل در بافق بیان داشت: درزمینهٔ عسل و کندوی عسل با توجه به اینکه اقلیم منطقه خشک هست 442 کندوی عسل در شهرستان وجود دارد و حدود 3 تن عسل در منطقه به دست می‌آید.

انتهای پیام/م.ف


گفتگو گفتگو