Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 29888133
مدیر حوزه علمیه الزهرا(س) بافق:


حجاب مصونیت است نه محرومیت به معنای واقعی کلمه

بافق خبر؛بدون ترديد پوشش اسلامي براي زنان، از ضروريات دين مقدس اسلام است، چنان که آيات متعددي از قرآن بر اين مطلب دلالت دارند. از طرفي مسأله حجاب يکي از جنجالي‏ترين مسائل دنياي ديروز و امروز است، به ويژه طرفداران اعلاميّه حقوق بشر، که با عنوان کردن «تساوي حقوق زن و مرد»، پوشش را براي زن دست و پاگير دانسته، و آن را برخلاف آزادي قلمداد و به عنوان حمايت از حقوق زن، مطرح مي‏نمايند، اين مسأله را بسيار حسّاس نموده است، در صورتي که پوشش اسلامي را بايد در مجموع ابعادش مورد تجزيه و تحليل قرار داد، که با توجّه به مجموع، به نفع زن و جامعه است، و نه تنها دست و پا گير نيست و تضادي با آزادي ندارد، بلکه زنان در عين حفظ پوشش اسلامي، مي‏توانند برترين فعاليّت‏هاي اجتماعي را داشته باشند، و در چارچوب آزادي‏هاي صحيح و مقبول، از حق آزادي خود بهره‏مند گردند، زيرا حجاب در اسلام به معناي پرده نشيني نيست، بلکه به معناي پوششي معقول براي جلوگيري از فساد، و حفظ کرامت زن است، و ما امروز در جمهوري اسلامي ايران مي‏بينيم که زنان در همه صحنه‏ها و عرصه‏ها، از مجلس قانون‏گذاري گرفته تا آموزش و پرورش و بيمارستان‏ها و ادارات، مي‏توانند در چهارچوب حفظ پوشش اسلامي، به کار و تلاش بپردازند، بي آن‏که حجاب اسلامي براي تلاش‏هاي آنان، مشکلي ايجاد کند، و حقّ آزادي صحيح آنها را تضييع نمايد.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

بنده مریم تفکری بافقی و دارای سطح دو حوزه علمیه و مشغول به تحصیل در مقطع سطح3 می باشم و هم اکنون به عنوان استاد، مبلغ و مدیر حوزه علمیه خواهران شهرستان بافق مشغول به فعالیت هستم.

  سرکار خانم تفکری لطفاً بفرمائید حجاب یک امر شخصی است یا مربوط به عموم جامعه است؟

-حجاب یک امر عمومی و مربوط به همه زنان جامعه است و طبق آیه صریح قرآن در سوره احزاب آیه 59 که خداوند می فرماید:«ای پیامبر به زنانت و دخترانت و زنان مؤمنان بگو روسری های خود را بر خویش فروافکنند». پس در این آیه جدا از اینکه خداوند به پیامبر سفارش می کند که زنان و دختران خودت بگو، در ادامه جداگانه می فرماید به زنان مؤمنان هم بگو.

به نظر شما آثار سوء بی حجابی و بدحجابی چیست؟

1-در درجه اول فروپاشی خانواده و بالا رفتن آمار طلاق را در پی دارد2-محبت مادر و فرزند کم می شودچون مادر به فکر آرایش و زینت و مدگرایی است و فرصتی برای تربیت فرزند نخواهد داشت3-برداشته شدن امنیت از جامعه برای بانوان4-افزایش آمار تولد فرزندان از طریق نامشروع و بدون پدر 5-افزایش سقط جنین 6-و از همه مهمتر معنویت روز به روز کم رنگ و کم رنگتر می شود و متعاقباً بلاها نیز زیاد خواهد شد.

حجاب چه تأثیری در امنیت روانی جامعه دارد؟

طبق آیه 59 سوره احزاب خداوند بعد از دستور به پیامبر(ص) و سفارش در مورد زنان و … در مورد علت این سفارش می فرماید: « که این کار برای این است که شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگیرند»

  برخی بدحجابی ها در جامعه که مشاهده می شود به چه علت است؟

بعضاً مشاهده می شود فرد به خاطر سخت گیرهای پدر بعد از ازدواج می خواهد آزادی بدون حجاب را تجربه کند؛ و همچنین فضاهای مجازی، ماهواره و تأثیرات سوء آن بر خانواده، چشم و هم چشمی ها در خانواده و در نهایت کم شدن غیرت در مردان می تواند علت برخی ازاین بد حجابی ها باشد.

نقش حوزه های علمیه در زمینه حجاب و عفاف چه تأثیراتی می تواند داشت باشد؟

اول اینکه یک خانم حوزوی سعی می کند حجابش را متناسب با شأن یک طلبه رعایت کند و دوم سعی کند با فرق گذاشتن بین مجالسی که محارم ونامحرمان هستند فرق بگذارد و با پوششی مطابق همان مجلس شرکت کند و اینگونه خودش را از تیرهای مسموم مصون نگه داشته باشد سوم در این زمینه می تواند دیگران را با لحن زیبا و خوب راهنمایی کند تا جذب دین و حجاب شوند و مطمناً چون در عمل نیز انجام می گیرد تأثیرات محسوسی خواهد داشت.

حجاب و عفاف با حضور سازنده زن در جامعه تعارض دارد؟

خیر، ما در جامعه زنان بسیار زیادی داریم که در زمینه های مختلف پزشکی، معلمی، کارمندی و …. فعالیت دارند و در عین حال محجبه هستند و وقتی زن با حجاب در جامعه حضور دارد به امنیت و آرامش خودش می افزاید.

چه راهکاری برای فرهنگ ساز

ی حجاب و عفاف در جامعه پیشنهاد می کنید و بهترین راه ترویج حجاب چیست؟

1-اولین راه خانواده می باشد و پدر عنوان ولی و سرپرست خانواده باید آموزش های لازم را یاد بگیرد و با شناخت آفت بدحجابی ضررهای ناشی از عملکرد او در جامعه را مانع شود2- خانم ها باید بدانند که مانند گلی هستند که نباید این گل وجود خود را در معرض نمایش هر تندبادی قرار دهد چرا که اگر پر پر شود دیگر جایی برای برگ در آوردن و نمو نخواهد داشت و همیشه مورد نظر دیگران خواهد بود. 3-از همه مهمتر اینکه جامعه به عنوان یک خانواده بزرگتر باید بیشتر در این موارد حساس شوند و مسئولین در این زمینه با همت بیشتر و صرفاً به حرف در جلسات اکتفا نکرده بلکه با عمل در کنار آن نتایج و بازخوردهای جلسات را پیگیری نمایند.

علت اینکه زنان و دختران نسبت به مردان بیشتر در امر عفاف و حجاب مورد هشدار قرار گرفته اند چیست؟

چون خداوند تمام زیبائیش را در زن به نمایش گذاشته و نسبت به زن غیرت دارد و در قرآن آیه 59 سوره احزاب ضمن تأکید به پیامبر زنان و دختران را مورد خطاب قرار می دهد چرا که او که سازنده و آفریننده ماست خوب از وجود ما و سیرت ما آگاهی دارد و خوب می داند که این زنان با طنازی در جامعه، مردان دیگر را به آلودگی و چشم چرانی می کشاند.

منظور از حجاب درونی و باطنی چیست؟

به نظر بنده اینکه انسان نفس خود را از گناه حفظ کند و دنبال گناه نرود با حجاب ظاهری که پوشیدن و نگه داشتن خود از دید نامحرمان و مردان هرزه است فرق دارد به گونه ای که ظاهر هر انسانی آیینه باطن اوست.

و اما نکته آخر…

حجاب مصونیت است نه محرومیت به معنای واقعی کلمهگفتگو گفتگو