Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 31383904
دکتر فرزانه سالاری:


دکتر فرزانه سالاری گفت: نقش دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیماری‌های مشترک و پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های دام، طیور و آبزیان بر تمامی کسانی که اهمیت و ضرورت این شغل را همواره پاس می‌دارند، پوشیده نیست.
دکتر فرزانه سالاری:

به گزارش بافق خبر؛ 14مهرماه، روز ملی دامپزشکی فرصتی مغتنم است برای قدردانی از متولیانی که یکی ازحافظان سلامت جامعه‌اند؛ زیرا تشخیص و حفظ سلامت فراورده‌های خام دامی از وظایف یک دامپزشک است. اگرچه شاغلین این حرفه به درمان آلام حیوانات می‌پردازند، ولیکن هدف نهایی آنان تلاش برای تأمین امنیت غذایی و جامعه‌ای سالم و تندرست است. نقش دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیماری‌های مشترک و پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های دام، طیور و آبزیان بر تمامی کسانی که اهمیت و ضرورت این شغل را همواره پاس می‌دارند، پوشیده نیست.

در تبیین اهمیت این شغل تنها به همین چند جمله بسنده می‌کنم که از ابتدای تولید، ذبح، حمل‌ونقل، نظارت بر مراکز عرضه فراورده‌های پروتئینی، حتی نظارت بر محل ساخت و قرارگیری مرغداری و یا دامداری و مبارزه با بیماری‌های دامی بر عهده دامپزشکان است. آنان باوجودیکه ازنظر ابتلا به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در گروه افراد در معرض خطرند، ولیکن از هیچ تلاشی برای مبارزه با بیماری‌های دامی دریغ نمی‌کنند.

خدمات‌دهی به واحدهای دامداری سنتی در سطح شهرستان و روستاهای بخش مرکزی، مشکلات خاص خود را دارد که نیروهای دامپزشکی تلاش‌ می‌کنند تا آن‌ها را پوشش ‌دهند.

 با اشاره به گزارش‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی، مبنی بر وجود 850 عامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و دام از میان 1700 عامل بیماری‌زا در انسان می‌توان عنوان کرد که شبکه دامپزشکی هر شهرستان ارتباط بسیار تنگاتنگی با شبکه بهداشت و درمان آن شهرستان دارد و الحق که این ارگان در جهت همکاری با دامپزشکی از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

دامپزشکان تحصیلاتی هم‌رده با پزشکان دارند و به همان اندازه درس‌خوانده‌اند و زحمات زیادی کشیده‌اند اما در جامعه، شغل مهجور و ناشناخته‌ای دارند و باوجود مشقت‌های حوزه نظارت و درمان، این سختی‌ها خیلی دیده نمی‌شود و جامعه قدردان این سربازان گمنام حوزه سلامت نیست.

در کلام آخر، امیدوارم در آینده‌ای نزدیک با درک صحیح از جایگاه واقعی دامپزشکی و پاسخ مناسب به خواسته‌های به‌حق دامپزشکان، شاهد پیشرفت‌های فزاینده‌ای درزمینهٔ تولیدات دامی، امنیت غذایی و سلامت جامعه باشیم تا برنامه‌های روز دامپزشکی بر محور تقدیر باشد نه تلاش دامپزشکان برای شناساندن اهمیت این حرفه و تبیین جایگاهشان.

و من الله توفیق

دکتر فرزانه سالاریگفتگو گفتگو