Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 21417527
یکی از پیرغلام های بافق:


یکی از پیرغلام های بافق گفت:در زمانهای دور در بافق مردم بیشتر کارگر یا کشاورز بودند و روزه در آن زمان بسیار سخت تر از حال بود.

یکی از موذن و پیر غلامهای بافق در گفتگو با بافق خبر؛ درخصوص سنتهای قدیمی این شهر در ماه مبارک رمضان و مشکلات و سختی روزه در آن زمان با توجه به نبود امکانات رفاهی فعلی گفت: در ایام قدیم  ساعت نبود. عده ای از روی نگاه کردن به آسمان و حرکت ستارگان می فهمیدند وقت سحر است و رسم بود برای بیدار کردن مردم در هر محله ای افرادی را که صدای خوبی داشتند به هنگام سحر بر روی پشت بام ها مناجات می کردند.

حاج محمد فتوحی در ادامه با گرامیداشت یاد موذن های قدیمی اظهار داشت: این موذن ها افرادی با صدای رسا بودند که برمناره های امامزاده عبدالله ومساجد مختلف هم مناجات می کردند و هم وقت اذان که می شد با صدای زیبا و رسا بانگ اذان می گفتند.

وی در خصوص سختی روزه در آن سال ها بیان کرد: در آن زمان مردم بیشتر کارگر یا کشاورز بودند و برای تامین رزق و روزی خود می بایست  صبح زود  به صحرا یا در معدن مشغول کار شوند.

روزه در آن زمان بسیار سخت تر از حال بود چون مثل الان  کولر  و وسایل خنک کننده وجود نداشت. مردم برای خنک شدن مجبور بودند در سوباطها ، ورودی های آب انبار ها ، بادگیرهای مساجد و خانه ها با پاشیدن کمی آب استراحت کنند.

این پیر غلام با بیان اینکه زمان قدیم مردم اعتقادات خاصی داشتند خاطر نشان کرد: آن زمان ها با اینکه وضع معیشتی مردم خیلی خوب نبود ولی همه به فکر هم بودند و بین خانه ها پنجره کوچکی بود کمی غذا یا خرما یا هر نوع خوراکی که بود همه همسایه ها از طریق این پنجره ها بین هم تقسیم  می کردند. الان وضع مردم خیلی خوب شده است خیرات هم زیاد است ولی به نسبت مثل آن زمان ها اینقدر به فکر حق همسایه و مستمدان نیستند.

حاج محمد فتوحی درادامه با مقایسه امکانات الان با قبل از انقلاب  تصریح کرد : واقعا این انقلاب برای مردم با برکت بود . قبل از انقلاب امکانات  در حد صفر بود نه آب و نه برق و تلفن نه جاده و خیلی چیزهایی که الان در اختیار مردم قرار گرفته است اصلا وجود نداشت. در این 30 تا 40 سال بعد از انقلاب واقعا جمهوری اسلامی تحول عظیم هم از نظر امکانات رفاهی و فرهنگی و اعتقادی ایجاد کرده است.

وی در پایان  به مردم و جوانان توصیه کرد: قدر این انقلاب و رهبر  عزیز را بدانند .  از جوانان خواست با ایمان و تقوا در راه خدا حرکت کنند . شاید کمبودهایی هم باشد ولی باز هم شکر این نعمت یعنی انقلاب اسلامی را به جا بیا ورند وبا تلاش به اهداف متعالی خود دست پیدا کنند.

انتهای پیام/گفتگو گفتگو