Skip to Content

نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

شناسه : 30339655
شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطرات شکاربان بافقی:


شکاربان نمونه کشوری گفت: دیدن یوزپلنگ مادر همراه با چهار توله شیرین‌ترین و کشته شدن توله‌های یوز پلنگ توسط یک چوپان سخت‌ترین خاطرات شکاربان نمونه کشوری است.

به گزارش بافق خبر به نقل از  یزدرسا، علی خواجه‌ای یکی از پرتلاش‌ترین شکاربانان شهرستان بافق است که توانسته ‌با تلاش بی‌ریا و خداپسندانه به عنوان محیط‌‌‌‌‌‌‌‌‌بان نمونه کشوری در امسال انتخاب شود.

به رسم احترام این مرد نمونه شهرستان صبح امروز خبرنگار تسنیم به سراغ وی رفت و در رابطه با فعالیت و عملکرد ارزنده چندین ساله‌اش با او به گفت‌و‌گو نشست.

وی گفت: متولد سال 1351 و دارای دو فرزند یکی دختر و یکی پسر هستم قریب به 25 سال در حیطه محیط زیست کار می‌کنم و قبل از اینکه به شغل شکاربانی روی بیاورم در دشت قطرم و شادکام گله‌داری می‌کردم.

خواجه‌ای با بیان اینکه پس از خدمت سربازی در اداره محیط زیست مشغول به کار شدم، اظهار داشت: کار شکاربانی و حفاظت از محیط زیست وقت، شب و روز نمی‌شناسد و باید برای تعهدی که به محیط زیست داده‌ای تا پای جان کار کنی وخستگی و سختی کار مانع انجام وظیفه‌ات نشود.

شکاربان نمونه کشوری افزود: خواست خدا، علاقه و پشتکار عواملی هستند که می‌تواند در راستای موفقیت فرد مثمر ثمر باشد و باید سعی کنیم این عوامل را در وجود خود بیش از پیش تجلی دهیم.

خواجه‌ای با اشاره به اینکه کار ما وقت و ساعت مشخصی ندارد و در تمام زمان باید آماده به کار و خدمت باشیم، تصریح کرد: برخی از اوقات چند روز از خانواده دور و مشغول خدمت در راستای حفاظت از محیط زیست هستیم.

وی سختی کار در بیابان و کوه را جزئی از لحظات سخت اما شیرین زندگی خود عنوان و یادآور شد: مراقبت از حیوانات و گونه‌های نادر، تمیز کردن آبشخور پرنده، چرنده و خزنده، تمیز کردن چشمه‌ها و موارد مختلف دیگر از جمله فعالیت‌هایی است که با شور و شوق انجام می‌شود.

خواجه‌ای با بیان اینکه اکثر دهنه‌ها و کوه‌های اطراف بافق را از نزدیک مشاهده کرده است، عنوان کرد: طبیعت زیبای کوه‌های بافق و کویر مثال‌زدنی آن چشم هر بیننده و رهگذری را به خود جذب می‌کند و در نقاط مختلف شهرستان با انواع آب و هوا روبه‌رو می‌شویم.

شکاربان پرتلاش بافقی ضمن تشکر از زحمات خانواده خود بیان کرد: در طول چندین سال زندگی مشترک با همسرم دو مرتبه توانستیم به زیارت آقا علی بن موسی الرضا(ع) برویم و در سال‌های دیگر زندگی خانواده به تنهایی به مسافرت می‌رود.

وی رویت یوزپلنگ مادر همراه با چهار توله در جاده "گزوییه" را بهترین خاطره دوران خدمت خود بیان کرد و گفت: سخت‌ترین لحظه خدمت نیز زمانی بود که کشته شدن توله‌های یوز پلنگ توسط چوپانی بر اثر ناآگاهی مشاهده شد.

شکاربان نمونه کشوری در پایان با تشکر از همکاری مردم در چند سال اخیر مبنی بر جمع‌آوری زباله‌های خود از طبیعت بر حفظ و حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و گفت: حفاظت از طبیعت وظیفه‌ای است که بر دوش همه مردم قرار دارد و باید برای خود و نسل‌های بعدی خود این کار را انجام دهند.

انتهای پیام/گفتگو گفتگو